קיבוץ חצרים
חסר רכיב

עשור שביעי 2006-2016

  

חגיגות ה-70

כיאות לעשור עגול, החל מיום הכיפורים 2015 ועד יום הכפורים שנת 2016, 

חגגנו שנה שלמה של ארועי 70 שנה. הארועים כללו: 

לוח שנה, משחק קלפים, טיול לערבה, לילה לבן, כנס בנים, אירוע סיום הצגה מרשימה על ההיסטוריה של חצרים ותקווה לעתיד.

זהו חג לחיים השיתופיים בקיבוץ הזה, שנטע שורשיו על גבעה סחופת רוחות ומקיים היום חיי קהילה מעוררי השראה וייחודיות, על אותה גבעה בדיוק, הנראית ונשמעת כנווה ירוק ומלא ציוץ ציפורים וילדים.


תחת איומי תקיפה 

"עופרת יצוקה": 27.12.08-18.1.09.   "עמוד ענן": 14.11.12-21.11.12.  "צוק איתן" 8.7.14-26.8.14
מאז מלחמת העצמאות לא עמד הקיבוץ בפני איום מצד אויבנו. אבל בעשור זה ההיסטוריה המלחמתית חזרה ובגדול. בשל סיבות שונות, התגלגלו והתדרדרו מערכות היחסים שלנו עם ערביי רצועת עזה. כתוצאה מכך, החל החמאס, השולט בשנים האחרונות בעזה, לשגר טילים שהרחיקו גם אל באר שבע וגם אל שכנינו בבסיס חייל האוויר. בהיותנו בין שתי המטרות, מצאנו עצמנו, בשלשה מבצעי צה"ל,  "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" ו"צוק איתן", מאוימים בעשרות אזעקות, טילים שחלפו מעל ראשינו וביירוטים מרשימים של סוללת "כיפת ברזל" שהוצבה לא רחוק מהקיבוץ. התארגנות מקצועית ונחושה של הקיבוץ, תוך ניסיון לשמור, ככל שניתן, על שגרת

 חיים והפעלת המוסדות הקיבוציים. ולמעלה מכך, הקיבוץ וחבריו נרתמו לעזרה ליחידות  צה"ל שבילו זמן ממושך בלחימה בגבול המערבי שלנו.

מיגון דירות הקיבוץ-ממ"דים
האזעקות והטילים הביאו אותנו לשקול, בזהירות מרובה, את הסיכון של מיקומנו בין שתי מטרות משמעותיות של החמאס. בשנת 2013, לאחר דיונים ממושכים החליטו חברי הקיבוץ, בהחלטת קלפי, למגן את כל בתי החברים, חלקם במיגון בליסטי ואת כל דירות הקבע במיגון ממ"ד, על פי התקן המחמיר של מדינת ישראל. כיוון שאיננו נכללים ביישובי עוטף עזה, המדינה איננה מממנת לנו מיגון זה ולכן לקחנו אחריות ישירה ומיידית על שלום חברי הקיבוץ, והחלטנו כי נממן בנייה יקרה זו בכוחות עצמינו.

תנופת בנייה. שכונות לול א' ולול ב'
לאחר שנים של היעלם הלמות פטישי הבנייה בחצר הקיבוץ, החלה, בעשור זה, (תחילת תכנון ב 2006) תנופת בנייה מרובה. מלבד בניית מיגון דירות החברים, נבנו בשנים אלו שתי שכונות חדשות שהוקדשו ברובן למשפחות חברים צעירים. בניית שתי שכונות אלו ומעבר עשרות משפחות צעירות לבתי קבע, הביאו לפינוי דירות מעבר רבות ובכך נפתח "פקק" הדיור שעיכב קליטת משפחות ובנים בחצרים.  במקביל, התחלנו במערך שיפוץ דירות החברים. הסתיים עידן דירות בנות 75 מ"ר שאפיינו אותנו הרבה שנים, ודירות החברים התרחבו עד לגודל של כ- 120 מ"ר. אפשרות אירוח בנים ונכדים, מטבח משפחתי מאובזר ומרפסות דקורטיביות. בצד הרווחה הקיבוצית מהלך זה הנו צעד משמעותי ברווחה אישית.

תרבות בהפקה עצמית "קול חצרים" - הצגות פורים
ביוזמת מספר חברות החל ב 2008 מהלך של הפקת הצגות גדולות לחג הפורים. הצגות על בסיס סיפורי ילדים, כאשר הביצוע כולו על טהרת חברי וילדי הקיבוץ. בימוי, כוריאוגרפיה, מוסיקה, תלבושות וכמובן עשרות השחקנים עצמם. ההפקה מהווה חווייה ואפשרות ביטוי היצירתיות של כל ילד ומבוגר שרוצה לעשות זאת.
שנה אחר שנה, נערכו 8 הצגות גדולות. וכך, תוך יצירת מסורת, נוסף עוד נדבך לחיי התרבות של חצרים.


החוחובה הענף המרכזי השני של חצרים
לאחר שנים של התבססות על נטפים כ"ביזנס" העיקרי של חצרים, בעשור זה ביצענו מהלכים משמעותיים לבניית עסק נוסף, שיהווה רגל שניה, לעיצוב וייצוב עסקי הקיבוץ. ההחלטה העסקית הייתה להפוך את ענף החוחובה לעסק המרכזי השני של הקיבוץ.
במהלך העשור השקיעה חצרים בהכפלת שטחי מטעי החוחובה, ובכניסה לשותפויות גידול עם חקלאים נוספים באזור הנגב המערבי. הקמת חברת שווק משותפת עם מח"ע ( משקי חבל עזה) וקבוץ בארי. חברת שיווק שהפכה להיות הגדולה בעולם בתחום החוחובה בקוסמטיקה. ובסוף העשור הקמנו מערך תעשייתי, מודרני ביותר, לעיבוד גרעיני החוחובה לשמן נקי. 
גם בתחום עסקי זה פעלה חצרים, כפי שידעה לעשות בשנותיה הראשונות של נטפים.  בניית חזון עולמי, הכנת תוכנית אסטרטגית שאפתנית וכניסה מקצועית להשקעות, שמטרתן להפוך את החזון למציאות.


מכירות חלק מאחזקותינו בנטפים
בשנת 2011 מרבית השותפים בנטפים, קרן מרקסטון, קרן טנא, יפתח ומגל, החליטו על מכירת אחזקותיהם בנטפים, לקרן "פרמירה". קרן השקעות גרמנית. באירוע רכישה זה, גם חצרים החליטה על מכירת אחוז קטן מאחזקותיה בנטפים, כאשר חלק מהסכום שימש לצרכי הקיבוץ וחלק עיקרי חולק לחברי הקבוץ. לאחר ביצוע אירוע המכירה  הפכה "פרמירה" לבעלים הראשי של נטפים, כאשר חצרים ממשיכה להיות בעלים של כ 34% ממניות החברה.
בזאת נפתח עידן חדש בחייה העסקיים של חברת נטפים. חצרים איננה כבר בעלת המניות הגדול בחברה, ובכך בעלת יכולת השפעה גבוהה, על התנהלות בתחומים שונים ורבים. מעתה עלינו ללמוד לפעול כבעל מניות קטן יותר, אשר למרות אי שליטתו בחברה, הוא מעוניין להמשיך ולשמור על רמת השפעה משמעותית.

בשלהי שנת 2016, לאחר למעלה מ 5 שנים, החליטה קרן "פרמירה" למכור את מניותיה בחברה. לאחר משא ומתן אינטנסיבי, שהסתיים בתאריך 7 לפברואר 2018 , חברת "מכסיקם" המכסיקנית, רכשה את המניות. גם בהזדמנות זו החליטו חברי חצרים למכור חלק מאחזקותינו בחברה, כאשר התמורה תשמש בחלקה לפיתוח עסקים חדשים וחיזוק הקהילה וחלק מהכסף יועבר לרשות החברים. לאחר ביצוע העסקה, חברת "מכסיקם" מחזיקה ב 80% ממניות החברה וחצרים ב 20% ממניות החברה. גם בעסקה זו הצלחנו לשמר את המאפיינים הישראליים של נטפים וכן את העוגן התעשייתי של מפעל נטפים בחצרים.


מעבר "נווה במדבר" לבי"ס מועצתי
שנים רבות שמרנו על "נווה במדבר" כבית ספר פרטי שלנו. אלא, שההוצאות המרובות שעמדו בפתחנו, לנוכח הזדקנות המבנים והתשתיות ובעיקר עקב הוצאות המיגון, שהיה עלינו להשקיע, באופן מיידי, לאור ההחמרה במצבנו הבטחוני, הביאו אותנו לבחון שוב את המשמעויות של הפיכת "נווה במדבר" לבית ספר השייך למועצה האזורית "בני שמעון". לאחר תהליך ארוך, של דיונים משותפים עם כל גופי המועצה מצד אחד ועם מוסדות החינוך מצד חצרים, הובא הנושא להחלטת אסיפת חברי הקיבוץ. ברוב קולות החליט הקיבוץ לאשר את המהלך והחל משנת הלימודים תשע"ד ( ספטמבר 2013), הופעל "נווה במדבר" כבית ספר מועצתי, אשר לחצרים יש בו השפעה מרובה בתחומים רבים. ואכן, מייד לאחר ביצוע ההחלטה, החלה המועצה האזורית להשקיע במבנים הקיימים ובתשתיות, כאשר במקביל החלה לפעול, מול הקיבוץ ומול משרד החינוך, בתכנון בית ספר חדש לגמרי שייבנה בצד המזרחי של הקיבוץ.

התבגרנו, גיל שלישי

העשור השביעי לחיי הקבוץ הביא עמו את ותיקי ומקימי חצרים, לגיל הגמלאות והגבורות. במקביל לכבוד הרב שכולנו רוכשים למי שהקים את חצרים ודחף קדימה את העגלה הזו, במדבר סחוף הרוחות והשמש, ידענו, בעשור זה, לבנות לוותיקי הקבוץ, התייחסות מיוחדת וכלים, שיענו לצרכים ההולמים את הגיל השלישי.
בשלהי 2007,  הושקה מאפיית קונדיטוריה, בעיקר לצריכת החברים, אשר בנויה ברובה על עובדים בני הגיל השלישי, המקדישים מספר ימים ומספר שעות בשבוע, לאפיית המעדנים. שמה של המאפיה "קלטה", כמובן לזכר השם המיתולוגי של חצרים, בימיה הראשונים. במחצית 2012, הוקמה חממת ירקות קטנה, כולה על טהרת עובדי ומנהלי הגיל השלישי. ובאפריל 2014 נבנה מועדון "צוף", המאגד בתוכו פעילויות מגוונות. בצדו, בית סיעודי, למי שזקוק לימי אשפוז והשגחה.

"מכללה של חברים"
רצינו לייצר תהליך בו חברים יוכלו להיפגש עם חברים. לשוחח , להחליף חוויות ולעשות דברים יחד. הועלו מספר רעיונות ולבסוף בחרנו להקים "מכללה של חברים". חודש ימים, בו חברים נרשמים לקבוצות לימוד, בתחומים מגוונים ביותר, דוגמת : היסטוריה, יהדות, בישול, מלאכת יד, התחקיר בחיל האוויר ונושאים רבים נוספים.  המיוחד הוא שכל מדריכי התחומים, גם הם חברים, אשר עם השנים, רכשו התמחויות מיוחדות. בחודש זה הם משתפים את חברי הקיבוץ בניסיונם העשיר והמיוחד.  וכך, בחודש זה, כאשר יורדת החשיכה, אפשר לראות עשרות רבות מחברי הקיבוץ עושים דרכם,  על שבילי הקיבוץ, ממהרים לחוג הלימוד, אליו נרשמו. המכללה הראשונה הופעלה ביולי 2013, לאחר שנחלה הצלחהגדולה בוצעה שוב ושוב שנה אחר שנה,  וכך עוד רעיון, הופך למסורת.

 

פיתוח יזמויות אישיות - "חייך כלב"
את ענף הלול סגרנו לפני מספר שנים. המבנים עמדו שוממים, כאשר, לאט לאט, אוכלסו בחברים שפתחו ייזמויות קטנות. אחת מהן היתה מעון לכלבים שהוקם במאי 2008. בעלי כלבים מבאר שבע והסביבה, שחיפשו בית לכלבם האהוב, למספר ימים בהם יצאו מדירתם, לחופשה. עם הזמן, הצוות שלנו הפך מקצועי יותר ובעזרת הכשרה וניסיון, הוכנס ליזמות גם אלמנט של אילוף כלבים. הענף הלך והתפתח, כאשר גם בני משק מצאו בו אתגר עבודה. המקום הפך להיות גם מקום עיסוק ועבודה לכתת ילדים מאותגרים, שיום יום התייצבו לעזרה ורקמו מערכת יחסים נהדרת, עם הצוות ועם הכלבים שבטיפולם. בשעות אחרי הצהריים מצטרפים גם ילדי ביה"ס "נווה במדבר", במסגרת חוג העשרה.
קרקור התרנגולות הוחלף בנביחות הכלבים ואת קולות הלולנים תפסו קולות הילדים, הנערים וצוות העובדים . המקום הפך מיזמות קטנה, לענף מפרנס ומי שנמצא קרוב לעבודה זו יגיד כי החלק החשוב יותר הנה העבודה החינוכית הנערכת בענף זה ששמו "חייך כלב".

 

מעורבות קהילתית מחוץ לקבוץ
שנים רבות עברו מאז נרתמה חצרים למשימה לאומית של הפעלת כפר הנוער בקדמה. מאז, היו הקיבוץ ככלל וחלק מחברי הקיבוץ כפרטים, מעורבים בפעילויות חברתיות שונות, שמטרתן מעורבות בחברה הסובבת אותנו ולא לעסוק רק בענייננו פנימה. עשרות רבות של חברים מתנדבים בארגונים שונים כגון "אתגרים", "מסל"ן", "בית יוסי" בבית החולים סורוקה ועוד.

        מבין מגוון הפעילויות, של מעורבות, ראוי לציין, בעשור זה, שתיים:

 א. "בדרך להחלמה" הסעת ילדים חולים מעזה לבתי חולים בישראל – ארגון הומניטרי ביוזמת יובל רוט, בן קבוץ חצרים. חברים לא מעטים נרתמו למשימה הומניטרית, כמעט יומיומית זו. לוקחים רכב המוקצה ע"י הקבוץ, למשימת התנדבות זו, נוסעים למחסום ארז ולוקחים ילד , הזקוק לטיפול רפואי מיוחד, שלא ניתן לקבלו בעזה ומסיעים אותו ואת אחד מהוריו כמלווה, לבית חולים בישראל לקבלת הטיפול.  זו אולי התשובה ההולמת שאנו יכולים לתת לירי הטילים, בדיוק מאותה רצועת עזה לעברנו. נשמור על צלם אנוש.
 ב. גרעיני "צבר" – אלו גרעינים הבנויים על בני נוער ממשפחות יהודיות, מרביתם יורדים, ממדינות המערב ובראשן ארה"ב, המעוניינים להתגייס לצה"ל. נערים ונערות אלו מגיעים לישראל ולצה"ל, כאשר אין להם בארץ בית ולעיתים גם לא משפחה.. בשנת 2010 התגייסה חצרים למשימת אימוץ גרעין צבר ראשון ולאחר שלש שנים אימוץ גרעין נוסף. בהחלטה פנימית החלטנו להתייחס, אל בני ובנות הגרעין כאילו הם בני משק וזכאים לקבל את אותו היחס. ועדת דור צעיר לקחה על עצמה את הטיפול הישיר והאישי עם בני "צבר" בדיוק כפי שהוועדה מטפלת בכל אחד מבנינו אנו בהיותם בצבא. כל בן גרעין זכה למשפחה מאמצת, כאשר הקשר התרחב גם אל המשפחה האמיתית, מעבר לים. ולשאלה האם הצלחנו? לא לנו לתת את התשובה. מי שנתנו את התשובה היו הנערים עצמם, אשר במילים נרגשות הודו, כאשר סיימו את השירות ויצאו כל אחד לדרכו. ואנחנו, מצאנו עוד חלקה ייחודית של פעילות חברתית שתרומתה העיקרית הנה למדינה עצמה.  

דור לדור יביע אומר
רבים מבנות ובני הקבוץ, החליטו לעשות את מסע החיים, מחוץ לקבוץ. רבים מהם פתחו קריירות ועיסוקים בעלי עניין רב. החל מהמחצית השניה של שנת 2013, התחלנו להזמינם, אחד אחר השני, להרצות בפני החברים, על פעילויותיהם המרתקות. ולעיתים כל כך קרובות, אפשר לראות כי הבית הזה, חצרים, ידע לטעת יסודות אישיים ואנושיים שהשפיעו על בנינו, גם כאשר פיתחו קריירות מחוץ לקבוץ. כאשר נחפש תשובות לשאלה, האם אורח חיינו המיוחד גם מחנך? את התשובות נוכל לשמוע כאן.

 

קבוצת רוכבי אופניים
הסיפור הזה החל כבר בעשור הקודם. כמה משוגעים, עם אופני רחוב, במכנסי ג'ינס ובלי מספיק מים החלו לרכב על אופניים בסביבה. בשנים האחרונות, הקבוצה הלכה וגדלה. נוספו עוד מבוגרים וצעירים, בחורים ובחורות ואפילו קבוצת ילדים. בשיתוף פעולה בין חצרים לנטפים, יש היום בחצרים כ 30 רוכבי אופניי שטח אשר מוקדם בבוקר, בכל יום שישי ושבת, בחום ובקור, בגשם וביובש, יוצאים למסע רכיבה ברחבי המדבר. דרכים שונות להכיר את דרכי המדבר ומשעולי הגמלים ודרך אחת להתאהב בכך- דרך הגלגל הקדמי.


שנת ה-50 לנטפים
יום אחר יום, שנה אחר שנה, טיפה אחר טיפה. וכך חלף יובל שנים מאז הקמת נטפים, כאן בישראל, כאן במדבר הנגב הצפוני, כאן בגבעת החול של חצרים.
גם כשמביטים רחוק רחוק, קשה לראות את קצות העולם, בהן טפטפות נטפים מביאות, ברכה לעם המתמודד עם יובש קשה. תקווה לכפר שענני הגשם מאחרים להנביט את חיטת השדה ולמשפחה המנסה להוציא מזון מחלקת החצר הקטנה שלה. גם לנו כאן, נטפים לא באה בקלות, היו מורדות וחששות, אבל היו שיאים שהביאו לנו ברכה, ביטחון

 עסקי וכבוד גדול. לא כל שנה חוגגים יומולדת לעסק, אבל "התינוק" היום כבר "בחור" רציני במלוא כוחו יכולתו ומרצו. ו באוקטובר 2015, חגגנו את פתיחת 50 השנים הבאות ומאחלים הצלחה באתגרים הנוספים..

 

תיירות חצרים
לנו הדברים נראים טבעיים, יומיומיים. דברים של בית. אבל לאחרים, המגיעים אלינו מרחבי הארץ ורחבי העולם, נאת המדבר הירוקה הזו, הנה פלא. את הפלא הזה הפכנו לענף תיירות. למדנו כי לא רק שיש לנו מה להראות, יש לנו גם במה להתגאות ואף למעלה מכך, להיות דוגמת מופת בתחומים רבים.
נטפים – כמעצמה עסקית, שחוזקה העיקרי הינו בתחומי  האיכות, הטכנולוגיה והחדשנות.
החוחובה – החזון של הפיכת ענף קטן, למעצמה המוציאה קוסמטיקה מהיובש ומהשמש המדברית.
הקהילה הקיבוצית  אשר פיתחה את המשאב החשוב ביותר שלנו , החינוך הידע  וההשכלה. למעלה מ 90% מחברי הקבוץ בעלי השכלה על תיכונית.
את התכונות המיוחדות האלו איגד ענף "תיירות חצרים" לכלל תוכנית ביקור ולימוד ואנו תקווה כי גם בתחום זה נדע להפיק פרנסה ושם טוב לחצרים.

                                                                     
                     בקבוקי שמן החוחובה החדשים של חוחובה חצרים - תיירות חצרים 2018


הבנייה בחצרים


המבנה

גמר בנייה

 הערות

שיפוץ נורווגיה   

2006

בתים ראשונים

הוספת ממדים נורווגיה

2007

 

הרחבת המכבסה

2007

 

המשך השיפוץ בשכונת נורווגיה

2008

עם הממדים

דרך הביטחון וכביש הלולים

2008

 

האולפנה (הכתומה) למחול

2009

 

שכונת לול א

2009

 

שיפוץ משרדי החוחובה 

2009

 

מכון ניקוי חוחובה

2010

 

בניית מועדון ניחותא

2011

 

שיפוץ בריכת השחיה

2011

 

חממת הגיל השלישי

2012

 

שיפוץ סככות הרפת

2012

 

כביש כניסה לקיבוץ-כיכר

2012

 

אדנית רחבת חדר האוכל

2012

 

שיפוץ בית 20

2012

ליד שכונת המשתלה

בניית מועדון צו"ף

2013

 

שיפוץ אולם המופעים

2012-2013

 

מתקני כושר חורשת הזיתים

2013

 

שיפוץ ספרית בית הספר היסודי

2013

 

פינוי ובינוי שיפוץ בית 7

2014

 

ממדים ושיפןץ הוותיקן

2014-2015

 

ממדים ושיפוץ מנגו

2015

 

התקנת גגות סולריים

2015

 

לול ב' 24 בתים

2016

 

שיפוץ מגרש משחקים

2016

 

ממדים ושיפוץ דניה

2016-2017

 

לול ב' 16 בתים

2016

 

ממדים ושיפוץ לגו ב'

2017-2018

 מלוא הברכות והאיחולים לקיבוצנו במלאות לו שבעים שנה


שבעים שנה של תעוזה, עשייה, מאמץ, נחישות, התמדה ואמונה.


מעץ בודד במדבר ביום העלייה לקרקע לפני שבעים שנה, דרך 70 שנה של טיפוח ופיתוח,

לנווה מדבר מרשים, לקיבוץ פורח.
מגן ירק קטן המתמודד באדמה המלוחה, דרך שנים של טיפוח ופיתוח חקלאות למופת, ועד למטעי החוחובה רחבי הידיים המניבים פרי, שמן ומשמנים.מצינור המים החיים שפרץ אל קלטה והביא לפריחתה, ועד בריכת המים בה עושים חיים,

המסמלת את רווחת הפנאי, הספורט והבילוי.
מהאוהל הקטן או צריף העץ הצנוע – אל ביתנו הרחבים והממוזגים עטופי נוי מרהיב.
ממפעל יהלומים קטן ונשכח שהיה בבית הביטחון לפני 70 שנה, אל 50 שנה של ייצור טפטפות – של מהפכה עולמית. מבית הביטחון אל בטחון הבית.
מעגלה ופרדות ורכב לחבר, אל צי רכבים זמין מנוהלי מחשבים וכפתוריני.מקובץ חלוצים קטן המתיישב על גבעה חשופה, דרך 70 שנה של גידול ילדים וקליטת חברים

לקיבוץ רב גוונים, רב גילאים, רב דורות, וכן, גם רב דעות.
 

שבעים שנה של יצירה ופיתוח מסורות, של ויכוחים והחלטות, של חיפושי דרך ולעיתים גם טעויות.

שבעים שנה של שינויים ופשרות, של רכילויות ושיח שולחנות, של ישיבות, אסיפות ודיונים, של תקנונים וערעורים.

שבעים שנה של שמחה ושל עצב, של עיצוב שטרם התעצב.

שבעים שנה של ימי שפל וימי התעלות, של הישגים וגאוות יחידה, של פסיפס חיים שלם שעדיין אינו מושלם.

שבעים שנה... וזה רק הפרק הראשון בחיי הקיבוץ המתמשכים.                  

 

מי ייתן ויהיה בנו הרצון, היכולת והכוח להמשיך לבנות ביחד את הבית.

מי ייתן ויהיה בנו הרצון, היכולת והכוח לתת לכולנו את הרגשת הבית.

 

יום הולדת שמח – קיבוץ חצרים

אירי קסל

מופע 70 שנה לחצרים

 

חסר רכיב