קיבוץ חצרים
חסר רכיב

איפה זה קיבוץ חצרים? "רק 5 דקות מבאר שבע", אבל כשמשאירים תינוק בפגייה של סורוקה המרחק מרגיש כמו שנות אור

05/12/2023


אנחנו משפחת רחמוט: בן, תם, גאיה (שנתיים וחצי) והכלבה לולה. גרים בקיבוץ חצרים בנגב. הקשר שלנו עם פגיית סורוקה בבאר שבע התחיל באופן מאוד לא צפוי. ביום בהיר אחד, סה"כ שבוע 27 וכמה ימים להריון תקין ומשעמם, יום שגרתי של יציאה לעבודה ואפילו היום הראשון לגמילה של הבכורה מטיטולים, פתאום התחילו צירים ויצאנו מחצרים לבי"ח סורוקה במהירות!

 

הכל התפתח מהר מאוד והגענו ללידה בניתוח קיסרי. משם, הובהל לביא לטיפול נמרץ פגים וילודים-פגים א' בסורוקה. צוות זה טיפל כבר בעבר במספר ילדים מחצרים, שהגיעו אליו בנסיבות שונות של לידות מוקדמות והסתבכויות כאלה ואחרות במהלך הלידה.

 

הייתה תחושת חירום והמון חוסר וודאות. לביא נולד עם דלקת ריאות חריפה ואנחנו נכנסנו לרכבת הרים, עולם לא בטוח שלא יודעים מה יקרה בו מחר. כל שנותר הוא לחשוב חיובי, להיות לצידו של לביא (אז עוד לא יכולנו להחזיק אותו עלינו), לדבר אליו ולשאוב לו חלב אם, אותו בהמשך קיבל דרך זונדה. בהחלט אירוע שמכניס לפרופורציה של הדברים החשובים באמת (בעיקר בימים מתוחים אלה, ימים ספורים לפני המונדיאל, אירוע טעון מאוד בקיבוץ חצרים).
האשפוז בפגיית סורוקה בבאר שבע

איפה זה חצרים? "רק 5 דקות מבאר שבע", אבל כשמשאירים באשפוז תינוק פג, בן יומו, המרחק מרגיש כמו שנות אור. נאלצנו לג'נגל בין העולמות: הבית, עם ילדה בת פחות משנתיים, לחזרה לעבודה של בן, ההחלמה מהניתוח שלי ושהות בפגייה ותמיכה בלביא בכל מה שרק יכולנו. אחד הדברים שהכי היינו צריכים זה לסמוך על הצוות, מקצועית ואנושית בעיניים עצומות, וכך אכן היה. לביא שהה בפגייה של הטיפול הנמרץ במשך חודש וחצי, ולאחר מכן עוד חודש בפגים ב', פגיית המשך הטיפול.

 

בזמן זה נחשפנו לעולם שלם, המוסתר מאחורי דלת ברזל כבדה ומעליה שלט המחלקה, אף אדם שלא חווה את הפגייה לא יצליח להבין מה קורה שם בפנים. ראינו את עבודתם הקשה והשוחקת של הצוות, העושה ימים כלילות להצלת התינוקות הרכים. אל מול חוסר האונים הגדול שחשנו במהלך האשפוז ואיבוד השליטה בטיפול ביקר לנו מכל, עמד צוות הפגייה של בית החולים סורוקה בבאר שבע וקיבוץ חצרים, שתמכו בכל דבר שאפשר היה להעלות על הדעת, או אפילו רק לדמיין.

 

בנוסף לצוות הפגייה והקיבוץ, נחשפנו לראשונה לעמותת לה"ב, העמותה למען הפגים בישראל. עמותת לה"ב תומכת במשפחות הפגים, נותנת מידע עדכני ודואגת לזכויות ההורים והתינוקות. העמותה נתנה לנו מענה גם במידע, בתמיכה רגשית דרך קבוצות הוואטאפ השונות וכן במפגשי זום על נושאים שונים.התחברנו מאוד לצוות הפגייה וכאות תודה, בסיום האשפוז הזמנו אותם להתארח בקיבוץ חצרים לערב צוות, או להשתלמות, כשיתאים להם. כך, אנו מקווים, החלה מסורת חדשה בה קיבוץ חצרים מארח את הצוות הרפואי של הפגייה בסורוקה ונותן לו מקום שקט ואחר לערב לא פורמלי של גיבוש, יציאה מהשגרה הקשוחה, כיף ושאיפת אוויר.

החזרה הביתה והמפגש המרגש בקיבוץ חצרים - איך הופכים את הלימונים לסדנת שוקולד?

לאחר כמעט 3 חודשים באשפוז חזרנו הביתה, לחצרים. לצד ביקורים ומעקבים בסורוקה אנחנו נהנים מחופשת לידה כמעט רגילה בקיבוץ חצרים. לאחרונה, מימשנו את ההזמנה וצוות הפגייה הגיע להתארח בחצרים לערב צוות מהנה במיוחד. המפגש ביננו, המשפחה ולביא, לבין הצוות היה מרגש מאוד!. בפגייה הצוות רואה רק את מקרה הקיצון אך, לא זוכה להציץ אל המשך ההתפתחות של הילד, לאחר היציאה מבית החולים בבאר שבע. לביא עבר מיד ליד, חילק חיוכים לכולם והראה כמה גדל, התפתח והתחזק. לאחר מכן, התפנה הצוות לארוחת ערב עשירה ולסדנת שוקולד מתוקה ומפנקת. יאמי!


 

 אנחנו מקווים מאוד שהמשך שיתוף הפעולה בין קיבוץ חצרים לבין הפגייה בבית חולים סורוקה בבאר שבע ימשיך, יצמח ואף יגדל, אבל רק בכיוון אחד: באופן בו לא יגיעו עוד תינוקות לפגייה, ואנחנו רק נזכה לתמוך בצוות הפגייה של סורוקה ולארח אותם לערבי צוות, השתלמויות ופעילויות אוורור דומות.

 

לסיכום, למרות הנסיבות בהן נחשפנו לפגייה בסורוקה, אנחנו מרגישים שנפל בחלקנו להכיר מקום מאתגר, עם אנשים מדהימים, ולכן אנחנו שמחים על הזכות להחזיר, גם במעט, על כל העבודה הקשה שלהם.


 

תודה ! 👶🏻


חסר רכיב