חסר רכיב

צופן (זלמן) ארזי

צופן (זלמן) ארזי
יח בחשוון תרפ"ח - ט בחשון תשע"ט
13.11.1927 - 18.10.2018

צופן נולד בעיר לודג' שבפולין ב- 13 בנובמבר 1927, י"ח בחשוון תרפ"ח. בגיל שנתיים עלה עם הוריו לארץ והמשפחה קבעה את מקום מגוריה בתל אביב. בשנת 1938, כשצופן היה בן 11 אביו נפטר מהתקף לב.

בקיץ 1939 נסע צופן עם אמו לבקר את המשפחה שנשארה בפולין. באותו זמן פרצה מלחמת העולם השנייה ופולין נכבשה על ידי הגרמנים. צופן ואמו, מצוידים בדרכונים אנגליים אותם קיבלו ממשלת המנדט, הצליחו להימלט מפולין טרם נסגרו הגבולות. לודג', שסופחה לגרמניה, היתה לכלא היהודי השני בגודלו בפולין. חייהם ניצלו ברגע האחרון, בזכות הלחץ הרב שהפעיל צופן על אמו לחזור לארץ ישראל.

 

לצד לימודיו בבית הספר היה צופן חבר בתנועת הצופים ובמסגרתה יצא בגיל 16 להכשרה צעירה בקיבוץ משמר השרון. המדריך שלו באותם ימים היה אהרון ידלין, אתו חלק אוהל. לאחר ההכשרה התגייס צופן לגדנ"ע, במקביל לפעילותו בצופים, שם עבר הכנה שכללה מחנות עבודה ואימונים צבאיים. בשנת 1945 התגייס לפלמ"ח וכך הגיע לגניגר ולאפיקים, שם התגבש הגרעין שלו לקראת העלייה ליישוב חדש.  

במוצאי יום כיפור 1946 היה צופן בין מקימי חצרים, במסגרת העלייה לקרקע של 11 הנקודות.

 

קיבוץ חצרים חיפש כבר מראשית ימיו מקורות פרנסה. צופן היה חלק מקבוצה של שישה אנשים שהוכשרו לעבוד במלטשת היהלומים שהוקמה ופעלה עד פרוץ מלחמת השחרור. לאחר מכן השתתף בהנחת קו צינור המים בנגב המזרחי והיה חבר בקבוצה קטנה של מתנדבים שצורפה לפלוגת "חיות הנגב". תפקידם היה להגן על קו צינור המים מפני חבלות מכוונות של מפגעים ערבים.

במהלך מלחמת השחרור לקח צופן חלק בפעולות רבות בהם נהרגו ונפצעו חברים רבים שלו.

 

בשנת 1949 הגיעה נירה לחצרים והשתכנה בחדר עם חבר טוב של צופן. צופן היה מגיע לבקר את החבר ומהר מאוד פרחה האהבה בינו ובין נירה. שנה אחר כך הם נישאו ועברו לאוהל משפחתי. בשנת 1952 נולד בנם יאיר, שברבות הימים הקים גם הוא בית בחצרים, יחד עם אשתו גלית. אל שלושת ילדיהם הצטרפו בהמשך גם בנות זוגם, נולדו נינים והמשפחה הרחבה מהווה מקור שמחה וגאווה.

 

בשנת 1951,  בשליחות הקיבוץ, החל צופן את דרכו כחבר "אגד", בה מילא במסירות במספר תפקידים במשך 30 שנה. עם פרישתו מ"אגד" חזר צופן לחצרים ועבד בתפקידים שונים בקיבוץ ונטפים, שסבבו את אהבתו לעולם הרכב. לאורך השנים, צופן חינך והכשיר עשרות בני משק, נהגים חדשים בתחילת דרכם על הכביש.

צופן תמיד אמר שהוא אף פעם לא יפרוש לפנסיה, ועמד מאחורי המילה בעשיה ובחריצות.

לצופן היתה אהבה גדולה למראות, מקומות ותרבויות, וצמא בלתי פוסק לחוויות חדשות.  ביחד עם נירה, שהיתה שותפה גם היא לאהבה זו, נסע לטיולים רבים בארץ ובעולם. 

צופן אהב מאוד לשחק ברידג' והיה חבר פעיל בקבוצה שהשתתפה בטורנירים.

 

צופן היה גאה מאוד להיות חבר קיבוץ חצרים ותמיד חיפש דרכים לתרום ולהיות שותף לבית שאליו הרגיש כל כך שייך. חרף המחלות והניתוחים הרבים, תקופות שיקום ואתגרים, תמיד שמר על אופטימיות ושמחת חיים. סדוקו, תשבצים, ספרות מקור, ריקודים ומוזיקה. תמיד בעניינים, תמיד מעודכן. תמיד מחייך.

צופן אהב מאוד את החיים ונאחז בהם בכל כוחו עד שגופו כבר לא יכול היה יותר.

 

ביום חמישי בבוקר,  18.10.2018 נפטר צופן.

 

תהייה נשמתו צרורה בצרור החיים

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב