חסר רכיב

עלזי וולקני

עלזי וולקני
י"ח בחשוון תרצ"ב - כ"ו באייר תשפ"א
29.10.1931 - 8.5.2021

עלזי נולדה בתל-אביב בי"ח בחשוון תרצ"ב, 29.10.1931.

אביה, מרדכי, נולד בעיירה איישישוק שבליטא, ואמה שושנה, בעיירה טלנישטי בבסרביה. שושנה למדה בסמינר לגננות ועלתה לארץ ישראל. שושנה ומרדכי נפגשו בדגניה – שושנה עבדה שם כגננת, ומרדכי עבד בחוות הניסיונות החקלאית.

 

המשפחה נדדה ברחבי הארץ ושהתה לתקופת מה אצל קרובי משפחה שונים, עד שהסבתא קנתה לה דירה ברחוב הנגב, ליד התחנה המרכזית הישנה. לעלזי חוויות רבות מתל-אביב, ביניהן ביקוריה בגן החיות של הזואולוג יהושע מרגולין. בזמן מלחמת העולם השניה הופצצה תל-אביב מהאוויר על-ידי האיטלקים, והמשפחה עברה לרעננה, לגור עם קרובי משפחה.

 

בכתה ט' עברה עלזי ללמוד בפנימיה החקלאית עיינות, בין מושב בית עובד לבין העיר הערבית יבנה, ליד הכביש הראשי מעזה לתל-אביב. ב-29 בנובמבר, 1947, היתה עם בני כיתתה בביקור בחצרים ושם שמעו ברדיו את ההצבעה באו"ם על תכנית החלוקה.

עם פרוץ מלמת השחרור, עלזי היתה בכתה י"א, השתתפו תלמידי הפנימיה בהגנת המקום ושמרו עם נשק בלילות, מתוך ידיעה שהמצרים עלולים לפלוש לארץ ולהתקדם לכיוון תל-אביב. אנשי בית עובד חפרו בורות בכביש, ועלזי וחבריה שמרו עליהם עם רובי צייד. כשהמושבניקים ראו את עלזי עם הנשק, חלקם בכו וחלקם צחקו... בהמשך הלחימה, נשלחה עלזי, יחד עם חבריה מהפנימיה, לעזרת קיבוץ רמת נגב (קיבוץ-משלט רמת נגב הוקם ב-1947 לא רחוק ממשלט נוסף, חלוצה. רב חבריו היו מגוייסים ולחמו בכל החזיתות, והקיבוץ התפרק ב-1949).

לאחר מלחמת השחרור עברה עלזי לחצרים ושם גוייסה לצה"ל, כקשרית של הקיבוץ – עלזי ספרה שהמכשיר תמיד היה מקולקל!

 

שנים רבות עבדה עלזי בגן הירק של חצרים, וכשהוקם הלול עברה לעבוד בו. בלול הגיעה להישגים יוצאי דופן, ועל כך קיבלה את פרס 'קפלן', פרס שניתן על התייעלות והעלאת פריון העבודה. עלזי עבדה בלול כמעט עד שנסגר. בשנים האחרונות עבדה במחסן הבגדים, כמעט עד יום מותה.

 

לעלזי לא היו ילדים ביולוגים, אך היתה לה משפחה תומכת ואוהבת, 6 אחיינים, נכדים ונינים, והיתה סבתא לכל עניין ודבר.

 

עלזי וולקני הלכה לעולמה ביום שבת 8.5.2021.

 

יהי זכרה ברוך

חסר רכיב