קיבוץ חצרים
חסר רכיב

מבט מעודד - יומן הקורונה 26.3.20

26/03/2020

מבט מעודד - יומן הקורונה 26.3.20

עודד פלוט, מנהל הקהילה

חברים יקרים,
ימי הקורונה מאתגרים אותנו בכל המובנים. כל אחד מאתנו חווה את זה בדרכו, מנקודת המבט שלו. בטור הזה, שיתפרסם מעת לעת, בכוונתי לספר איך אני חווה את הדברים מהזווית שלי, כמנהל הקהילה.

משלבים ידים

כפי שכבר כתבתי בעבר, קיבוץ חצרים מתברך בצוות חירום (צח"י) ברמה גבוהה, הפועל באופן מקצועי ומסור. במקור, המודל של צח"י הוקם לניהול אירועי חירום קצרי טווח. משבר הקורונה מזמן לנו מצב חירום שהוא כנראה הכי מתמשך שהיה אי פעם. המצב המיוחד הזה מחייב שילוב טוב לאורך זמן בין ההנהלה הנבחרת של הקיבוץ לבין הצח"י. אני שמח ומברך על כך שאנו פועלים בתיאום ובסנכרון מלאים, ומהמשובים שאני מקבל – זו גם התחושה אצל החברים. השיתוף הניהולי הזה חשוב מעין כמוהו לתחושת הלכידות ולחוסן הקהילתי.

אף על פי כן – נוע תנוע

לא כולם מודעים לכך שגם בעת הזו המערכת הקיבוצית ממשיכה לפעול בהרבה מאד ערוצים, חלקם פחות גלויים לציבור. ממלאי התפקידים עובדים סביב השעון. ענפי השירות הפעילים מתאימים את עצמם כל העת להנחיות ולצרכי החברים. עובדי בית המנהלה פועלים באופן רצוף ומתפקדים היטב. המערכות הכלכליות והכספיות, לא רק מנהלות את השוטף, אלא גם נערכות ומגיבות למשמעויות העתידיות של המשבר. אנשים רבים עושים את עבודתם נאמנה, בשקט ובצנעה, ואנו חייבים להם הרבה תודה.

נפגש בזום

אחד הנושאים המדוברים בעת האחרונה הוא "מה ישאר לנו אחרי עידן הקורונה". אני חושב שניתן לסמן בוודאות בעניין זה את הפגישות הוירטואליות. עד הקורונה, היתה תחושה שהעניין הזה הוא בעיקר קטע של ההייטקיסטים. שזה משהו מסובך, עם הרבה טכנולוגיה ומעט חום אנושי. הריחוק שנכפה עלינו גרם לנו לגלות, שלא רק שהשיחה הוירטואלית מאפשר ניהול סדיר וראוי, אלא שיש בה לא מעט יתרונות: היא יותר ממוקדת, היא חוסכת זמן (לא צריך להגיע הלוך ושוב) ומאפשרת לכל אחד מאתנו לעשות כל מיני דברים תוך כדי, או סתם להגיע לפגישות עם מכנסי טרנינג ישנים...

רציתי להגיד

המציאות בה אנו נתונים דוחקת הצידה הרבה עניינים ונושאים, אך אינה מבטלת את הצורך והרצון של החברים להיות בקשר עם המוסדות. חברים ממשיכים לפנות אלי בעניינים שונים, ואני נענה להם ככל שניתן. השבוע קיבלתי פניה עם בקשה לא לוותר על העיסוק בנושאי השגרה. עניתי שעקרונית אני רואה חשיבות רבה בשמירה על השגרה. עם זאת, אנחנו חייבים לתעדף את העיסוקים שלנו, הן בשל המגבלות הרבות והן כדי לנצל נכון את הזמן והאנרגיה. אז המסר שלי הוא שאל תהססו לפנות אלי, אבל קחו בחשבון את המצב ואת סדרי העדיפויות הנדרשים כתוצאה ממנו.

בהזדמנות זו

ציינתי כבר שאני מאמין גדול שבאתגרים קהילתיים טמונות הרבה הזדמנויות. אני חושב שאחד התפקידים שלנו, מובילי המערכת, הוא לזהות כל הזמן את ההזדמנויות ולמנף אותם. אני שמח לציין שיש לנו כבר הרבה הצלחות בעניין זה בתקופת משבר הקורונה. הביטו ברוח ההתנדבות השורה על הקיבוץ. שימו לב למופעים הרבים של הערבות ההדדית. ראו את היוזמות הקהילתיות היפות שצצות חדשות לבקרים.  חישבו על הפתרונות היצירתיים הצומחים מדי יום במחוזותינו. 

הקושיות בבית, התשובות בקהילה

ההכנות לליל הסדר הן דוגמה נהדרת להפיכת קושי להזדמנות. ככל הידוע לי, אנו עומדים בפני אירוע היסטורי, בו בפעם הראשונה בתולדות חצרים לא יהיה סדר קהילתי. אבל - המגבלות שמטילות עלינו הנחיות המדינה, לא מרפות את ידיהם של הצוותים העוסקים בהכנות לליל הסדר. שמנו לנו כמטרה את יצירת הביחד בערב הזה, תחת הכותרת "אוכלים בבית, חוגגים בקהילה". הדרכים היצירתיות לעשות זאת עוד יפורסמו בהמשך. אבל הנה דוגמה לקושי שמוליד הזדמנות - עוד לימון שהופך בחצרים ללימונדה. 

מסמכים מצורפים

יומן הקורונה 26.3.20.pdf
חסר רכיב