קיבוץ חצרים
חסר רכיב

אולפן חצרים

מזה שנים רבות אנו משקיעים מחשבה ומשאבים לטובת שיפור ההכנה של החניכים שלנו לקראת יציאתם לשנת ההכשרה בארץ ולאולפן בקיבוץ חצרים כחלק ממנה.

כידוע החינוך בתנועה הוא בלתי-פורמאלי וחוויתי ברובו. כך שהתנועה מצאה לנכון לאפשר לחניכים טרם יציאתם לארץ לחוות חוויה דומה לזו שהם חווים בחצרים.


חוויות הקשורות לאחריות כלפי עבודתם בקיבוץ, להבנת המציאות של הקיבוץ המודרני, לדינאמיקה הקבוצתית הנוצרת בזמן האולפן ולהבנת החברה הקיבוצית. כך, אנו בטוחים שהחניכים מחזקים את זהותם היהודית  ומבינים את חשיבות פרק שנת ההכשרה ועם זאת מנצלים בצורה מרבית את התקופה בהתאם למטרות התנועה.

 

אחד הדברים שהצבנו בפנינו זה להתאים את התדמית שנוצרה מאז הקמת התנועה למציאות הקיבוצית של היום ולהימנע מציפיות מעורפלות שמקשות על קליטת החניכים בקיבוץ,


ציפיות שעשויות להוביל את החניכים להחלטות יותר רציניות הקשורות לעלייה לארץ ולקיבוץ. נושאים כמו עבודה בנטפים מסמלים עבורנו חלק מהמציאות הזאת, לכן חשוב לנו להראות להם את חשיבות המפעל עבור הקיבוץ, ועבורם בזמן שהייתם באולפן בחצרים.


השכבה שמתכוננת לשנת הכשרתם, נפגשת כל שנה ברמה ארצית במחנה חורף. במחנה הזה אנו נותנים דגש להכנתם לחוויה שהם יחיו בעוד כחצי שנה. אחת הדרכים לחנך אותם בצורה חווייתית היא קימה כל בוקר ועבודה בחוות ההכשרה של התנועה.

והם בעבודות הקשות בחקלאות, בבניין ובשירותים. מביאים אחר הצהרים לדיון את נושא העבודה ואחריות.


הדרך שמצאנו לשלב את זה עם נושא המציאות ותאום הציפיות זה לשלב דוגמא של מה זה נטפים בעבודות שיתבצעו במחנה. זה נעשה על ידי הכנת גינת ירק מושקית עם ציוד של נטפים. במחנה הזה יהיו כשישים וחמישה חניכים ושניים עשר מדריכים.


לשם כך פנינו אל הקיבוץ ולועדה למעורבות חברתית (צמ"ח), בבקשה לתרומה של הציוד הזה שיאפשר לנו להוציא מן הכוח אל הפועל את אותו פרויקט וקיבלנו תשובה חיובית ומחבקת.

 

ואכן הפרויקט יתבצע בעוד חודש בזמן המחנה.


זאת ההזדמנות להודות לקיבוץ חצרים על היותו מקור לערכים ויעד להגשמה לבוגרי הבונים דרור ברזיל. בין אם בזמן

 שחברינו נהנים מהאירוח והחוויה באולפן ובין אם בקבלת חברינו לתהליך קליטה בקיבוץ עם עלייתם לארץ. 


אנו גאים בקשר בין הקיבוץ לתנועה שמסמלת עבורנו סיפור הצלחה לקהילה הציונית בחו"ל ומרגישים עם תמיכת הקיבוץ בהזדמנויות השונות שהסיפוק הוא הדדי. בימינו קשה במיוחד למצוא מקום להגשים שאיפות אידיאולוגיות.
 

חסר רכיב