רפת חצרים

רפת חצרים

 

הרפת הוקמה בקיבוץ חצרים שנה לאחר העלייה בשנת 1947, הפרה הראשונה שנקנתה

המליטה בחצרים וסיפקה את צרכי המשק הצעיר בחלב כל תקופת המצור.

לאחר המלחמה נקנו עוד מספר פרות והעבירו את הרפת של חצרים לבאר שבע בעיר העתיקה (מול הנגריה של הקיבוץ שגם יהיה היתה בתחילת דרכה בבאר-שבע עד להקמתה בחצרים) עד לבניית הרפת הראשונה בחצרים בשנת 1951.

בשנת 1951 נבנת הרפת הראשונה בחצרים ומצרפים פרות נוספות. את החלב מספקים לתנובה במשך השנים הללו, ועם הזמן גם גדלה המכסה של חצרים והרפת מתפתחת ונעשת לענף חשוב בהתפתחות הקיבוץ.

 

האם הפרות כולן שחור לבן בחצרים?

במבט כללי הן נראות דומות, אך לא כך הדבר. לכל אחת  יש את הייחודיות שלה. חלקן טובות וצייתניות, והאחרות נרגנות ומרדניות, מוכר?  בעלות עולם פנימי משלהן שרק רפתן המכיר את נפש בהמתו מבין אותן.

היום צבי הוא מנהל הרפת, אך לפניו יש רשימה ארוכה ארוכה של רפתנים  שהקימו, פיתחו ועשו הכל כדי שענף זה יהיה  מצליח, מרשים בהישגיו, ובעל היסטוריה נוסטלגית של סיפורים ואגדות, על אנשים מיוחדים, ועל פרות מיוחדות  ועל מכון חליבה מודרני, מיכון חדשני  ופיתוחים טכנולוגיים.

ברפת היום יש כ-230 פרות חולבות. העגלות החדשות מגיעות לבגרות אחרי שנתיים ומתחילות להמליט, וזה  גם הזמן לחליבה באופן סדיר.

ברפת מתקיימות שלוש חליבות ביממה, כאשר כל חליבה נמשכת  כ-3 שעות.

תנובת החלב השנתית ברפת מגיעה לכמות של 11,400  ליטר חלב לפרה.

לרגל של כל פרה מוצמד תג המזהה אותה בעמדת החליבה, ומחובר ישירות  למערכת ממוחשבת  הכוללת נתונים חיוניים כגון: כמה ליטר חלב נמדד בכל חליבה, מד הצעידה שמודד את מספר צעדיה  ומשמש לאינדיקציה לחריגות מהנורמה, כמו סימנים מזהים לדרישת הפרה, או אבחון בעיות ומוליכות לסבירות של זיהום בעטינים, העוברים חיטוי אחרי החליבה.

בשנים האחרונות שיפרנו את מצבן החומרי של הפרות, הרפת השקיע סככה חדשה וגדולה ומאווררת תוך ציפיה של הטבה זאת לפרות ישפר את תפוקת החלב. ברפת מותקנת מערכות ואוורור לימים חמים כדי להוריד את עומס החום, מתוך כוונה ליצור חלב משופר, ורבייה טובה יותר. יחס גורר יחס.

הענף מבוסס על צוות המונה חמישה עובדים קבועים, ועזרה  של ארבעה נערים, במשך השנה עובדים בענף ילדי פולין.

לאחרונה החלטנו לגדל את העגלים הנולדים בקיבוץ להגיע איתם לגמר פיטום.

והחשוב מכל אנו משתדלים לשפר את  הגנטיקה של העדר.

זו עבודה קשה סביב השעון המצריכה  תשומת לב וחדות עין, בחורף שומרים על מרבץ יבש בגריפה והחלקת משטחים,  כמו כן בשימוש משדדה לניקוי זבל.

 

צוות

צוות הרפת הוא חזק ומקצועי עם חלוקה ברורה של תפקידים ואחריות, קרוב ל-4 שנים עובדים יחד:

לאון, גוסטבו,  צבי, מיכל, חגית, תום, ג'יזלה, ריקי, הדר ודמיאן. חלק מהצוות הם סטודנטים וחלק נכנסו לתקופה לאחר צבא או טיול. כמו-כן קיבלנו תגבורת משמעותית וערכית של שתי בנות חרוצות מחברת נעורים, שחר וטל. בנוסף לכך ישנה קבוצה של 7 נערים ונערות, במסגרת תכנית "פולין" שעושים חליבות ושמירות ברפת. כמו-כן יש קבוצה של 27 תורנים שעושים חליבות במסירות רבה. עם ההרכב הזה אנו מצליחים לבצע שלוש חליבות ביום, 365 יום בשנה, כולל גשרים של הקיבוץ, חגים ושבתות. יישר כוח ותבורך דרכנו.

 

בריאות עדר

הפרה  3684 בת של הפר "אבשה" והאם 3411 "ננסי". במבחן הגנטי ארצי 3684 יצאה בין 50 הפרות הטובות בארץ לפי אינדקס טיפוח העדר הישראלי. כדי לקדם את הגנטיקה של העדרים הישראלים הציעו לנו לבצע העברת עוברים.

העברת עוברים היא שיטה המתבססת על השריית הריון מרובת עוברים בפרה התורמת (3684).

מבצעים שטיפת עוברים מהרחם אחרי 7 ימי הריון, איסופם והשתלתם בעגלות או בפרות אחרות.

העברת עוברים נמצאת בשימוש חברות טיפוח בעולם וגם בארץ לצורך קבלת מספר רב של הריונות מפרות בעלות ערכים גנטיים גבוהים, המוזרעות בפרים הטובים ביותר.

 גוסטאבו ווייבשנידר הוטרינר של הרפת לקח על עצמו לנהל את כל הפרוטוקול ההורמונלי.

שבועיים לפני השתלת העוברים גם התורמת (3684) וגם האומנות קיבלו זריקות וטיפול רפואי.

התחלת הטיפול החלה ב-22 למרץ 2006  וב-3 לאפריל נעשתה שטיפת עוברים, ובדיקת תקינותם  במיקרוסקופ  ורק לאחר מכן הם הושתלו בעגלות האומנות. בביקור רופא ב-17 למאי בבדיקות הריון של העגלות האומנות נמצא כי העוברים נקלטו בהצלחה. דבר זה יתרום רבות לקידום הגנטי של העדר ברפת חצרים. לפרה 3684 שלום והיא הוזרעה שוב בפר עם נתונים גנטיים טובים מארה"ב.

ענף החלב

הרפורמה בענף החלב מסתיימת ב31 לדצמבר ‏2006, עד אז אנו מחויבים לסיים את כל הדרישות של איכות הסביבה. בתחילת הרפורמה  ב-1999 היו בארץ 1450 רפתות. בסוף 2006 יישארו רק  750 רפתות. חלק מהרפתות התאחדו וחלקם נסגרו.

בסככה החדשה של הרפת הושקעו:  1,255,882 ₪.

בשדרוג של הסככות הישנות הושקעו: 596,859 ₪. 

בימים הקרובים נתחיל בבניה של סככה נוספת כדי לתת פתרון ל-130 ראש עגלות.

החישוב של פחת על מבנים הוא ל-20 שנה, כלומר כל ההשקעות שביצענו בין 2004 ל-2006  הרפת תחזיר את ההשקעות במשך 20 שנה.

 

סיכמנו את הרבעון הראשון  של 2006 עם תוצאות טובות יותר מכפי שתוכנן בתוכנית העסקית של הענף.

ההרכב המשמעותי שלנו הוא בשל מחיר הבשר שהוא בעלייה מתמדת עקב משבר עולמי בשוק הבשר.

פתחנו שלוחה חדשה של פיטום עגלים לבשר אחרי שהבאנו נתונים כלכליים על הכדאיות לכך כדי להגדיל את הרווחים של הרפת.